Můj svět – září 2016

 

Zázračná MÍSTA


Máte je na celém těle, nejvíc se ale využívají ta na chodidlech. Stačí jen několikrát zatlačit a třeba bolest hlavy nebo zad poleví.

ZUJTE BOTKY

Reflexologii je možné aplikovat nejen stlačováním nebo masáží plošek, ale už jen tím, že budete chodit naboso. Jako forma terapie se doporučuje chůze po nerovném povrchu, například po kamíncích nebo různých masážních koberečcích. V poslední době se stala populární a bosky se chodí skoro všude. Její zastánci tvrdí, že boty omezují a negativně ovlivňují chodidla například tak, že dochází ke zborcení nožní klenby. V botách se totiž končetina nemusí moc namáhat a důsledkem jsou často ploché nohy. Chůze bosky naopak působí na receptory na chodidlech, přirozeně je aktivuje a posilují se také svaly, které jinak podpírá obuv. Tímto způsobem si tak klenbu můžete opět vytvarovat. Chozením bez bot si údajně zlepšíte držení těla a zbavíte se bolestí zad. Nejlepší je samozřejmě chůze bosky v přírodě, po betonu již tolik přínosná není. Pokud se ovšem rozhodnete zout boty, musíte se naučit správně chodit. Většina lidí totiž došlapuje na patu. To, co v normální obuvi nevadí, může ovšem naboso hodně bolet. Mnoho návodů, jak správně chodit, najdete na internetu. Podívejte se například na stránky www.nohynaboso.cz. Jestli se vám tato myšlenka líbí, ale vadilo by vám šlapat ve špíně nebo se bojíte zranění, pořiďte si tzv. barefoot boty. Jsou nádherně měkké, mají úplně tenounkou podrážku, jsou dostatečně široké a nohu nijak neutiskují.

mujsvet_zujte_botky

mujsvet_zazracna_mista

Stimulací různých bodů se zabývá disciplína s názvem reflexologie neboli reflexní či zónová terapie případně reflexní masáž. Tato léčebná metoda je stará několik tisíc let, její moderní forma se vyvinula na počátku 20. století.


Výborná prevence

Reflexologie vychází z předpokladu, že každý orgán nebo část organizmu mají na povrchu těla svá nervová zakončení, s nimiž je spojují energetické dráhy. Tato místa se nacházejí hlavně na chodidlech, dlaních a ušních boltcích. Pokud na ně opakovaně zatlačíte nebo je masírujete, můžete si ulevit od některých zdravotních obtíží. Nejúčinnější bývají body na ploškách, neboť se do nich promítá skoro celé tělo. Pokud jsou velmi citlivé na dotyk, obyčejně to znamená, že související orgán nefunguje tak, jak má. Mohou vás tak upozornit na nemoc ještě předtím, než se naplno projeví. Původně se proto

reflexologie využívala spíš jako prevence. Nyní se doporučuje i při akutních a chronických onemocněních. Pozitivní účinky vykazuje při migrénách, bolestech zad a kloubů různého původu, otocích, revmatizmu, alergiích, gynekologických problémech, po úrazech. Lze ji rovněž využít k odstranění psychických bloků.


Tělo jako celek

Tlakem dochází k obnovení toku životní energie a k uvolnění napětí, zlepšuje se činnost jednotlivých orgánů a navíc jsou z těla vyplavovány škodlivé látky. Tělo se tak vlastně léčí samo, v jistých případech bez nutnosti užívat léky. Reflexologie pracuje s tělem jako s celkem, v němž musí panovat harmonie . Tuto metodu může vyzkoušet každý. Zapovězená je jen lidem po transplantaci. Při stimulaci bodů by se totiž mohl aktivovat imunitní systém, který by nový orgán považoval za škůdce a začal proti němu bojovat. 

 

TLAK NA NOŽKY

Bosá chůze je sice příjemná, pokud ovšem chodíme po rovné podlaze, nepřináší nám žádné pozitivní účinky. Nožky můžete potrénovat nejen hůzí v lese nebo na louce, ale třeba i po speciálních chodníčcích, které vznikají po celé republice. Jsou složené z různých materiálů – kamínků, dřeva nebo třeba pilin. Barefoot chodníky najdete např. v Lázních Jeseník, zážitkovém parku Zeměráj v Kovářově nebo v Říčanech u Prahy. Jejich seznam pak získáte na www.bosaturistika.cz. Chodidla je možné stimulovat i doma. Mnoho lidí si vyrábí speciální koberečky (s našitými či nalepenými kamínky nebo provázky), po nichž pak nechává chodit hlavně své děti, pro něž je posilování chodidel velmi přínosné.

   

A co AKUPRESURA?

Reflexologie se často dává do souvislosti s akupresurou či s akupunkturou, oblíbenou metodou vycházející z tradiční čínské medicíny. Při akupresuře se ovšem stlačují specifické body (tedy ty, do nichž se při akupunktuře zabodávají jehličky), které se nacházejí na energetických drahách neboli meridiánech a mají od 0,2 do 5 mm. Na tyto body se tlačí prstem, proto se jí říká bodová masáž. Místa je obtížnější nalézt a laici k tomu potřebují pomoc odborníka. Ten pak provádí masáž. V reflexologii se využívají mnohem větší plošky (mohou mít i několik centimetrů), jež lze jednoduše najít. Masírovat si je tak můžete kdykoli sami, Při reflexologii navíc ihned víte, zda postupujete při masáži správně, neboť účinek je znát skoro okamžitě. Akupresuru či akupunkturu lze částečně používat jako prevenci, tedy k odhalení zdravotních problémů. Reflexologie se často s akupunkturou či akupresurou kombinuje a vzájemně se doplňují.

 

CO NA TO ODBORNÍK?

Pavel Zdichynac

Reflexní plošky na chodidlech mají skutečně tu úžasnou schopnost, že podle jejich citlivosti můžeme nalézt případnou nerovnováhu téměř kdekoli v těle. Stlačováním těchto plošek dochází k uvolnění napětí a celkové harmonizaci organizmu. Navíc velké množství nemocí mívá i svou psychickou příčinu, kterou nám může reflexní masáž chodidel pomoci odhalit. Často napoví i moudré přísloví. Například když je zvýšená bolestivost na reflexní plošce žaludku, snáze si uvědomíme, že možná nám něco právě v žaludku ,,leží“ a nemůžeme to ,,strávit“. Díky kombinaci reflexního působení a uvědomění si duševní podstaty problému zpravidla dochází k téměř okamžité úlevě. Reflexní masáž chodidel tak v sobě spojuje péči o tělo i o duši.

Článek vyšel v říjnovém čísle časopisu MŮJ SVĚT (2016)

Comments are closed.