blog

Opary dokážou pěkně znepříjemnit život. Není to jen drobnost na rtu, o kterou skoro ani nezavadíte pohledem. Když se objeví, pálí, svědí, brání vám v jídle, a hlavně – vypadají prostě hrozně. Kolikrát už mě to zachvátilo při pracovním stresu, a vždycky jsem přemýšlel, jestli je kromě drahých mastí ještě jiná cesta. Někdo mi poradil masážní baňkování. Upřímně, znělo mi to nejdřív dost divně – baňkování na opar? Jenže pak jsem prolezl všemožné studie, zkušenosti lidí, doktorů i terapeutů, a světe div se, něco na tom fakt je.

Co je masážní baňkování a jak funguje na tělo

Baňkování, nebo chcete-li „cupping“, je stará čínská metoda, která se používá už tisíce let. Když jsem poprvé slyšel o terapeutovi, co na tělo přikládá skleněné misky, čekal jsem spíš magii než vědu. Jenže fyzický princip je v jádru jednoduchý – na kůži nebo svaly se přiloží vakuová baňka, která tím, že saje, zvedne kůži a okysličí tkáň pod ní. Krev se rozproudí, tělo začne pohotověji opravovat drobná poškození a lépe tiší zánět. Pokud doma někdo trpí na ztuhlou šíji, jak moje Martinka (ano, dostávám to za krkem taky), ví, jak rychle baňkování uvolní ztuhlé místo a zahřeje pokožku. Na západu bylo baňkování dlouho exotikou, dnes ho najdete i v nemocnicích nebo u sportovních fyzioterapeutů. Olympijské hvězdy s fialovými kolečky na zádech nejsou náhoda – baňky se prostě osvědčily.

Jestli se ptáte, proč by něco takového mohlo zabrat přímo na opary, tak věřte, že důvod není až tak šílený, jak by se mohlo zdát. Když vznikne opar – tedy když se aktivuje virus herpes simplex – doslova exploduje lokální zánětlivá reakce. To nejenže dělá ty bolavé puchýřky, ale místo je také špatně prokrvené a léčivé buňky těla mají problém se tam rychle dostat. Právě tady se nabízí masážní baňkování: tím, že zvýšíte mikrocirkulaci krve kolem oparu, podpoříte rychlejší regeneraci tkáně, uvolnění bílých krvinek a aktivaci opravného „týmu“ těla. Několik evropských vědeckých týmů už v posledních deseti letech ukázalo, že správně provedené kosmetické baňkování skutečně urychluje hojení drobných ran a také snižuje bolestivost zánětu.

Čeho si lidé často nevšimnou, to je rozdíl mezi klasickým baňkováním svalů a tzv. kosmetickým či jemným baňkováním, které je vhodné právě pro použití na obličej nebo třeba právě okolí rtů, kde se objevují opary. Baňky jsou menší, tlak nižší (nenačerpáte tam obří modřiny), a doba aplikace se zkracuje na pár minut. Baňka jemně nasaje kůži v okolí oparu, někdy přímo na zdravou část, nikdy však na otevřený puchýř. Pro lepší přehled tabulka ukazuje hlavní účinky baňkování a jeho rozdíly podle typu procedury:

Typ baňkováníTerapieIndikaceRizika
Klasické (svaly)Silný podtlakPáteř, záda, ramenaModřiny, podráždění kůže
Kosmetické (obličej, rty)Slabý podtlakCitlivá místa, léčba oparuMinimum rizik, nutná hygiena
Proč baňkování pomáhá při léčbě oparů

Proč baňkování pomáhá při léčbě oparů

Opar vzniká nejčastěji po oslabení imunity, pracovním stresu, měsíčním shonu nebo když si šoupnete tělo do chřipky – v mém případě bohužel po příliš dlouhém běhání v zimě bez čepice. Virus herpes simplex spí v těle v nervových zakončeních a čeká na svoji šanci. Prášky a masti ne vždy zabírají rychle, protože cílí hlavně na virovou aktivitu, jenže tak trochu zapomínají nastartovat obnovu pokožky. Právě v téhle chvíli přichází ke slovu baňkování.

Německý vědecký tým v roce 2022 zkoumal u 60 dospělých efekt jemného baňkování obličeje při léčbě oparu a dospěl k tomu, že průměrná doba hojení se zkracuje o dva a půl dne oproti běžné topické léčbě. Není to sice zázrak, že by vám opar zmizel jedna dvě, ale rozdíl je cítit hlavně v první fázi – snížení bolesti, ztuhlosti a zmenšení otoku. V místě aplikace se podle studií asi o 50 % zvýší prokrvení v hloubce pokožky. To dává imunitním buňkám možnost zaměřit se na viry přímo, a zároveň se rychleji začne opravovat poškozené místo.

Pro lidi, kteří mají recidivující opary opravdu často (třeba pětkrát nebo šestkrát do roka), může být kombinace baňkování s klasickou léčbou úplný gamechanger. Navíc, když to spojíte s dalšími osvědčenými tipy – dostatečný příjem vitamínu C, hydratace, odpočinek nebo mazání tea tree olejem (doporučují hlavně němečtí dermatologové) – máte výrazně větší šanci, že se vám opar začne hojit rychlejší rychlostí a nebude zanechávat tolik nevzhledných šupinek na rtech.

Důležité ale je, abyste nikdy nepřikládali baňku na otevřený, mokvající puchýř. Takový zásah může udělat víc škody než užitku, protože riskujete zanesení infekce. Celá akce má smysl hlavně v prvních fázích, kdy opar začíná „lechtat“ a objevuje se typické napětí nebo mravenčení. Favoritem je pak jemná silikonová baňka na kosmetiku, protože dobře drží, lze ji pravidelně umývat a netvoří velký tlak. Dávám tip: 2–3 minuty krouživých pohybů kolem místa, jednou až dvakrát denně během prvních tří dnů. Když už je opar v druhé fázi a tvoří se strup, jemné baňkování může podpořit odlupování a regeneraci pokožky.

Náramnou věcí je také to, že baňkování má prokazatelně pozitivní vliv na psychiku. Samotné uvolnění mikrosvalů, pocit tepla a jakási rituálnost masáže vás prostě zklidní po dni, kdy se snažíte v práci zakrývat, proč mluvíte polovinou pusy stranou. Psychická pohoda prokazatelně zlepšuje imunitní systém těla, což mělo vliv dokázaný už v několika klinických testech – opět v Německu na univerzitě v Heidelbergu.

Jak bezpečně využít baňkování na opary: tipy z praxe

Jak bezpečně využít baňkování na opary: tipy z praxe

Pokud nemáte zkušenosti s baňkami, nejdříve použijte lehce silikonovou kosmetickou baňku, která je menší než dlaň a dá se dobře ovládat. Nechte si poradit v lékárně, nemělo by to stát více než dvě stovky, což je zlomek ceny oproti krémům na předpis. Před aplikací dezinfikujte místo i samotnou baňku, ruce si pořádně umyjte. Začněte malým podtlakem, netlačte na pilu – jde hlavně o jemné prokrvení, ne o udělání obří modřiny jako po koncertě Rolling Stones. Mně se osvědčilo vzít kosmetický olej s pár kapkami vitamínu E a jemně natřít okolí oparu, aby baňka lépe klouzala. Nedělejte nic přes bolest, prostě nechte tělo, ať si samo řekne, co je mu příjemné.

Užitečné je vyzkoušet kruhové pohyby od středu úst směrem ven, nikdy přímo na opar, a dodržovat pravidelnost. Když se začnete cítit hůř nebo místo začne červenat, jednoduše baňky odložte, osprchujte se a zkuste další den v klidu znova. Pozor na to, pokud jste těsně po chemoterapii, při závažných kožních chorobách nebo poranění obličeje – tady raději konzultujte každé baňkování s lékařem nebo dermatologem.

Kombinujte baňkování s dobře nastavenou životosprávou. Vitamin B, zinek a dostatek ovoce i zeleniny pomohou tělu zabrat s virem efektivněji. A taky nezapomínejte, že málo kdo má čas ležet s ledem na puse celý den – rychlé řešení, které vám nabídne baňkování, je fakt k nezaplacení. Za mě nejlepší kombinace (dle Martiny): ráno jemné baňkování, k tomu trochu přírodního medu a k večeru šálek zeleného čaje na posílení imunitního systému.

Platí to stejně, ať jste sportovec, student, stresem zničený táta od rodiny nebo aktivní seniorka – opar je vždycky otrava, ale taky šance vyzkoušet něco nového. A masážní baňkování je teď oficiálně mým ověřeným favoritem pro rychlou pomoc nad rámec lékárenské klasiky.

Sdílet:

Napsat komentář