blog

Výhody a nevýhody sdílení zpráv o těhotenství brzy

Mnoho z nás, žen, stojí před otázkami, kdy a jak oznámit svému zaměstnavateli o našem blížícím se štěstí. Oba scénáře, kdy oznámit svou radostnou zprávu hned nebo počkat, mají své výhody a nevýhody. Pokud oznámíte své těhotenství hned, zaměstnavatel má více času na plánování a nalézání náhrady za vaši dočasnou nepřítomnost. Na druhou stranu, pokud čekáte déle, můžete se vyhnout případným otázkám a pokládání zbytečných dotazů.

Pokud jde o Martina, mojeho manžela, byl absolutně za to, abych o svoje těhotenství informovala co nejdříve. Já jsem ale byla trošku nejistá. Nechtěla jsem, aby mi někdo kladl otázky o mém osobním životě v práci. Naštěstí jsem měla velmi podporujícího šéfa, který mi dal dostatek času na rozhodnutí.

Povinnost oznámit své těhotenství

Je důležité vědět, že v České republice neexistuje žádná právní povinnost informovat zaměstnavatele o těhotenství v určitém čase. Záleží tedy na vás, kdy se rozhodnete. Je ovšem upřímný a otevřený postoj vůči svému zaměstnavateli výhodou. Mimo jiné to může vytvořit prostředí důvěry a vzájemné podpory.

V minulosti jsem se setkala s několika případy, kdy ženy na své pracovišti nedostaly podporu, kterou by si zasloužily, protože své těhotenství oznámily později. Je to samozřejmě jejich rozhodnutí, ale je dobré mít na mysli, že bez ohledu na to, kdy se rozhodnete sdělit své zaměstnavateli o svém těhotenství, je důležité, aby vás v tomto procesu podpořil.

Zvažte své pracovní podmínky a zdravotní stav

Každá práce je jiná a každé těhotenství je unikátní. Možná pracujete v kanceláři, kde těhotenství nebude mít na vaši práci žádný dopad. Ale co když je vaše práce fyzicky náročná nebo je spojená s chemikáliemi, které mohou narušit vývoj vašeho dítěte? V takovém případě je dobré oznámit své těhotenství dřív, aby mohl být vašemu zdraví i zdraví vašeho dítěte věnován náležitý ohled.

Příklad? Můj pes Oto. Teď možná kouknete, co má zvíře co do činění s tímto tématem, ale já si vzpomínám na dobu, kdy jsem s ním byla těhotná. Měla jsem fyzicky náročnou práci a moje těhotenství vyžadovalo různé úpravy pracovního prostředí. Oto mi byl velkou inspirací a zejména velkou oporou. Takže i naše zvířecí přátelé mohou mít svůj vliv.

Jak oznámit těhotenství svému zaměstnavateli

Když přijde na oznámení těhotenství, může být důležité vybrat správný okamžik i způsob. Bez ohledu na to, kdy se rozhodnete své zprávy sdělit, je důležité, aby bylo vaše oznámení jasné a stručné. Výborné je začít oznámením těhotenství, pokračovat ujištěním, že jste stále odhodlána plnit své povinnosti a ukončit svůj rozhovor nabídkou dalších konzultací v případě otázek. To může pomoci vyjasnit jakékoliv nedorozumění a minimalizovat šance na komplikace na pracovišti.

Jako bych viděla tu dobu, kdy jsem o svém těhotenství informovala svého zaměstnavatele. Byla jsem nervózní, ale současně jsem byla připravena na jakoukoli reakci. Svůj rozhovor jsem začala jednoduchým prohlášením: "Jsem těhotná." Potom jsem ujistila svého šéfa, že jsem stále odhodlaná dělat svoji práci co nejlépe a nabídla jsem mu diskusní prostor na dotazy a obavy. Tímto způsobem jsem své oznámení učinila jasné a stručné, což mému šéfovi a celému týmu usnadnilo přijetí zprávy o mé nově zjištěné situaci.

Možný dopad na kariérní průběh

Neměli bychom zapomenout na fakt, že těhotenství a mateřství mohou mít určitý dopad na naši kariéru. Pro některé můžete znamenat dočasné pozastavení kariérního růstu, pro jiné naopak příležitost k sebereflexi a možná k přeorientování se na jinou kariéru.

Jsem ten typ ženy, která je velmi ambiciózní a cílevědomá. Když jsem byla poprvé těhotná, měla jsem obavy, jak se to odráží na mé kariéře. Já a Martin jsme hodně diskutovali o možném dopadu mateřství na moji práci a moji kariéru. Ale nakonec, co se stalo? Přicházelo období mateřské, při které jsem se víc než kdy jindy začala zaměřovat na svůj blog, který dnes provozuji úspěšně a s radostí. To je jeden z příkladů, že těhotenství může přinést nečekané možnosti pro profesní růst.

Těhotenství a stres na pracovišti

I když je těhotenství období radosti a očekávání, může přinést svou dávku stresu. Což je důvod, proč je důležité udržovat stres na pracovišti na minimální úrovni. Poslední věc, kterou byste chtěli, je zhoršený vztah s vaším zaměstnavatelem kvůli nedorozuměním týkajícími se vašeho těhotenství.

Stres v práci je něco, čemu velmi dobře rozumím. Vždyť práce blogerky také není úplně bez stresu. Ale jak jsem se přesvědčila, stres je možné zkrotit. Mě pomáhá se stresovými situacemi vyrovnat moje rodina, zejména Martin, a můj věrný čtyřnohý přítel Oto. Psaní blogu a komunikace s věrnými čtenáři a čtenářkami mi také pomáhají udržovat si dobrou náladu. A to je důležité nejen pro můj vlastní blahobyt, ale i pro zdraví toho malého tvorečka, co roste uvnitř mě.

Když se nevšechno vyvíjí podle očekávání

Je důležité mít na paměti, že ne všechno může jít hladce a někdy se mohou vyskytnout komplikace. V takovém případě je důležité mít otevřenou komunikaci se svým zaměstnavatelem, aby bylo možné řešit jakékoliv problémy.

Nikdy nezapomenu na tu dobu, kdy jsem měla komplikace během svého prvního těhotenství. Nebyla jsem si jistá, co bych měla dělat. Ale díky otevřené komunikaci s mým zaměstnavatelem a podpoře Martina, jsem zvládla jak situaci v práci, tak i složitější období svého těhotenství.

V koncovém důsledku je rozhodnutí oznámit těhotenství na pracovišti velmi osobní. Ale doufám, že vám tyto úvahy a rady pomohou udělat pro vás to nejlepší rozhodnutí.

Sdílet:

Napsat komentář